W 1846 roku w Jenie, rzemieślnik Carl Zeiss założył warsztat mechaniki precyzyjnej o specjalności przyrządów optycznych. Początkowo specjalizował się w lupach, a następnie w mikroskopach. Opracował między innymi pierwszy złożony mikroskop wielosoczewkowy.

Do dalszego spektakularnego rozwoju firmy przyczyniło się zaangażowanie do współpracy profesora fizyki Ernsta Abbego, odkrywcy w zakresie optyki oraz profesora chemii Otto Schotta, który wynalazł nowy typ szkła.

Obecnie grupa ZEISS opracowuje, wytwarza i rozpowszechnia technologię pomiarową, mikroskopy, technologię medyczną, soczewki okularowe, obiektywy do aparatów fotograficznych i kamer, a także lornetki i wyposażenie do produkcji półprzewodników. Dzięki swoim rozwiązaniom, przedsiębiorstwo nieustannie zmienia świat optyki i pomaga kształtować postęp technologiczny.

Od ponad 170 lat ZEISS jest liderem w branży optycznej. Składająca się z czterech spółek Grupa ZEISS stała się synonimem eksperckiej wiedzy z wielu dziedzin optyki. Dzięki nim konsumenci i pionierzy postępu mogą stawiać przełomowe kroki, używając najlepszego sprzętu.

W swojej ofercie posiadają między innymi takie urządzenia jak lampy szczelinowe, autorefraktokeratometry, tonometry, foroptery, tablice optotypów i wiele innych.